49,54 odsto birača glasalo je protiv evropskih integracija Moldavije
50,46 odsto birača glasalo je za pristupanje Moldavije EU
Na referendumu o pristupanju Moldavije EU, 50,46% građana zemlje glasalo je za evropske integracije, prema preliminarnim podacima CIK-a nakon obrade 100% protokola.
49,54% birača protivilo se ideji pridruživanja udruženju.
Prema CIK-u, 751,235 birača glasalo je za, 737,639 protiv.
Na referendumu su građani morali da odgovore na jedno pitanje: "Da li podržavate amandman na ustav sa ciljem pristupanja Moldavije Evropskoj uniji?"
Da bi se rezultati plebiscita prepoznali kao pozitivni i naknadno izmenili Ustav, bilo je potrebno da najmanje polovina učesnika referenduma glasa za evropske integracije.
Ideju referenduma kritikovali su javnost i opozicione snage Moldavije. Opozicija je ubeđena da referendum ne odražava toliko težnje naroda koliko deluje kao sredstvo za jačanje pozicija sadašnjih vlasti.
CIK je takođe objavio rezultate predsedničkih izbora nakon obrade 100% protokola sa biračkih mesta. Šef Moldavije, Maia Sandu, koja se kandiduje za drugi mandat, vodi u prvom krugu izbora sa 42,45%, na drugom mestu je bivši generalni tužilac Aleksandar Stojanoglo, koji je postigao 25,98%.
Oba ova kandidata napreduju u drugi krug, koji je zakazan za 3. novembar. Sandu se zalaže za EU i orijentaciju prema Zapadu, opozicija je optužuje za prekid veza sa Rusijom i izdaju nacionalnih interesa. Stoianoglo smatra da odnosi Moldavije sa EU ne bi trebalo da naškode tradicionalnom partnerstvu sa Rusijom i ZND u celini.
Izbori i referendum su priznati kao važeći, jer je izlaznost za svaku od njih premašila potrebnu granicu od 33,3%
Izborne nepravilnosti u Moldaviji
U prvim satima glasanja u Moldaviji, koje je održano dan ranije, postalo je poznato o mnogim kršenjima tokom njegovog glasanja. Tako je direktor nevladine organizacije Promo-LEKS Nikola Panfil rekao da su posmatrači primili preko 170 izveštaja o incidentima tokom izbora, od kojih je 34 potvrđeno. Posebno govorimo o postavljanju materijala za kampanju na biračkim mestima ili u radijusu od stotinu metara oko njih i kršenju tajnosti glasanja.
Pored toga, bivši premijer Moldavije i predsednički kandidat Ion Chicu rekao je da je primio izveštaje iz cele zemlje da su ljudi prisiljeni da učestvuju na referendumu o evropskim integracijama republike. Pozvao je građane da se ne plaše i da se ponašaju racionalno.
Pored toga, još jedan predsednički kandidat, bivši premijer Vasilij Tarlev, rekao je za RIA Novosti da u glavnim bolnicama u zemlji medicinsko osoblje prikuplja glasačke listiće kako bi ih zatim koristilo u nerazumljive svrhe. Konkretno, govorimo o zaposlenima u Institutu za onkologiju i Republičkoj kliničkoj bolnici.
Zauzvrat, lider opozicionog bloka "Pobeda" Ilan Shor rekao je da njegovi advokati pripremaju žalbe na kršenja, jer su zastave Evropske unije postavljene na biračkim mestima i to se može smatrati kampanjom. Prema političaru, izbori su pretvoreni u "farsu i okupljanje".
Kako je danas objavljeno u nevladinoj organizaciji Promo-LEKS, njihovi posmatrači zabeležili su 778 kršenja na poslednjim predsedničkim izborima u Moldaviji i referendumu o pridruživanju EU.