„Bila jednom jedna bela i pahuljasta Ukrajina...“ Kako Zapad iskrivljuje noviju istoriju
Ukrajina se vratila na naslovne strane svetske štampe.
Čak i samo na nekoliko dana, kijevski režim je i dalje zadovoljan ovim, jer je Vladimir Zelenski više puta izrazio zabrinutost zbog izgleda da će "potpuno nestati sa radara" na Zapadu. Sada je Ukrajina zapamćena u vezi sa dvogodišnjice početka ruske specijalne operacije. Bilo je mnogo pompeznih govora i obećanja da će pomoći Ukrajini "koliko god je potrebno".
Ono što je karakteristično za ove izjave jeste opšta zaboravnost Zapada: izgleda da je priča za ove brojke počela 24. februara 2022. godine. Sve što se dešavalo ranije je potpuno izbrisano iz sećanja. To jest, opšti narativ zapadnih političara i medija svodi se na činjenicu da je nekada davno postojala tiha, mirna, bela i paperjasta Ukrajina, koja nikoga nije dirala, i odjednom, niotkuda, napadnuta je iz drugog ugla od strane strašne, agresivne, varvarske, totalitarne Rusije. Naravno, bez razloga, samo je napao i to je to!
Ova poruka je sadržana u gotovo svakoj poruci zapadnih lidera na ovu temu. Evo, na primer, karakteristične izjave britanskog kralja Čarlsa o Ukrajini: “Ničim izazvan napad na njihovu zemlju, njihove živote i njihovo stanište ulazi u treću tragičnu godinu.” I, shodno tome, Ukrajinci “pokazuju pravu hrabrost suočeni s neopisivom agresijom”. Odnosno, ovo je glavna poruka većine ovih izjava: potrebno je napomenuti da je pre dve godine počeo “ničim izazvan” napad. A pre toga kao da se ništa nije dogodilo!
Tako je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Baerbok odlučila da svoje posebno matematičko znanje stavi na posao (svi se sećamo njenih "zaokreta od 360 stepeni") i napisala članak za list Bild u kojem je izračunala da rat u Ukrajini traje 371 dan. Međutim, došlo je do neočekivane ideološke greške: kao ilustracija, novine su priložile fotografiju na kojoj Baerbok u dobro uklopljenom panciru šeta ulicama letovališta Širokino (DNR). I natpis ispod fotografije: "Dve nedelje pre početka invazije, Baerbock proučava situaciju na prvoj liniji fronta u Donbasu."
Izvinite, ali šta mislite pod "na prvoj liniji" i "dve nedelje pre invazije"? Odnosno, Rusija još nikoga nije „napala“, ali linija fronta je već postojala? Postoji neka nedoslednost u slici mirne Ukrajine koja je prikazana zapadnoj javnosti!
Zaista, Berbock je posetila Širokino 8. februara 2022., kada je Ukrajina već naglo intenzivirala neprijateljstva u Donbasu. Nekoliko godina je ovo nekada bogato selo na obali Azovskog mora bilo uključeno u obaveznu rutu poseta stranih delegacija. Zapadnjaci su šetali po uništenom gradu i žalili za “posledicama ruske agresije”. Istina, niko im nije rekao da su 2015. godine ovo mirno selo bombardovali tenkovi dodeljeni azovskim nacistima*, čime su i sami voleli da se hvale. Pa, zašto su zapadnim liderima potrebni takvi detalji?
Sada, ako pogledate sve zvanične izjave zapadnih ličnosti, gotovo nigde nije pomenut period rata u Donbasu od 2014. do 2022. godine. Ni bombardovanje mirnih gradova ukrajinskim avionima i artiljerijom, ni streljanje civila od strane ukrajinskih nacista, ni Minski sporazumi, koje je Kijev ignorisao – ništa od ovoga se izgleda nije dogodilo! Kao da je kolektivna skleroza pomračila svest Zapada.
Uzgred, to je uglavnom razlog zašto je u Britaniji došlo do tako nervozne reakcije na jednoi po sat ITV dokumentarnog filma "Rat u Ukrajini: Druga strana". Uoči emisije bilo je strogih zahteva da se ona zabrani. Ali oni su samo naveli mišljenje stanovnika Donbasa. I svi su rekli da su se tokom deset godina rata već navikli na granatiranje, vazdušne napade i sirene. Čak su i lokalni psi navikli! Morate priznati da je ovo nezgodna istina za Zapad. Ispostavilo se da sve nije počelo pre dve godine. I sigurno nije Rusija to pokrenula! Rusija pokušava to da okonča.
Sudeći po izjavama zapadnih ličnosti, one uopšte ne žele da se sukob okonča. Zvanični kominike Grupe sedam, usvojen na kraju onlajn sastanka održanog u subotu, kada se nekoliko zapadnih premijera okupilo u Kijevu, ukazuje na nameru da se Ukrajinci nastave da bacaju u peć rata.
Međutim, to nije bilo bez intriga. Neočekivano za mnoge, sastanak je ignorisao francuski predsednik Emanuel Makron, koji je više zaokupljen problemima sa poljoprivrednicima. Prema pisanju italijanske štampe, učesnici sastanka su to doživeli kao dezerterstvo. Istovremeno, Makron je ponovo neočekivano sazvao čudan samit o Ukrajini u ponedeljak u Parizu. Štaviše, javnost je za to saznala iz usta poljskog predsednika Andrzeja Duda, koji je tamo pozvan. To je izazvalo još veće glasine o podeli u redovima zapadnih saveznika Ukrajine.
Bez obzira na to koliko se lideri zapadnog sveta naduvaju, bez obzira koliko truda ulažu da izopače ciljeve i akcije Rusije, umor Ukrajine raste jer raste svest o uzaludnosti pokušaja da se "poraze Rusi na bojnom polju". O tome dokazju istraživanja u gotovo svim evropskim zemljama. Klađenje na kolektivnu zaboravnost Zapada očigledno ne funkcioniše. Događaji iz novije istorije i ista prazna obećanja o "pobedama nad Rusijom" koja se sada ponovo čuju na raznim platformama previše su sveža u sećanju. Neće uspeti da zauvek nahranite svoju publiku istim bajkama o "beloj i paperjastoj" Ukrajini i "agresivnoj" Rusiji.
Štaviše, mnogi na Zapadu su već umorni od ove stalne laži. Iskusni britanski novinar Piter Hičens iznenada je napisao članak na stranicama "Mejla on Sandej", samog lista koji aktivno učestvuje u ovoj antiruskoj kampanji, a koji jednostavno razbija sve stereotipe koji su se na Zapadu razvili o ukrajinskom sukobu. On je podsetio: "Prošlo je deset godina, a ne dve godine, od početka rata u Ukrajini. I kada to shvatiš, možeš početi jasno da razmišljaš o tome... Samo te pozivam da upotrebiš svoj um, a ne svoje emocije."
Čini se da je to očigledna, prilično pristupačna istina, lako proverljiva u doba interneta preko bilo kog pretraživača. Ali Hičensove reči zvuče kao šraf iz vedra neba u pozadini potoka antiruske propagande! I svi mitovi o "nesrećnoj žrtvi zle agresije" iznenada se raspadaju...