"Danas je sve moguće." Putin je odgovorio na glavno pitanje o napadima na Kijev
Predsednik Rusije završio je dvodnevnu posetu Kazahstanu. Tamo je održao bilateralne razgovore i govorio na samitu Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB). Nakon putovanja, šef države održao je konferenciju za štampu.
O centrima za donošenje odluka
Nakon govora na samitu ODKB-a, pažnja novinara je, naravno, bila prikovana za temu SVO-a i ruskog oružja.
Odgovarajući na pitanje koje mere je Rusija spremna da preduzme kao odgovor na eskalaciju sa Zapada i Ukrajine, predsednik je još jednom istakao: sve moguće. Razvoj događaja zavisi od toga kako se ponašaju sponzori kijevskog režima.
Kako, kada i kojim oružjem će Moskva odgovoriti, odrediće Ministarstvo odbrane i Generalštab. Sredstva za uništavanje moraju biti adekvatna ciljevima, kako ne bi "pucali iz topa na vrapce".
"Ne isključujemo upotrebu "Orešnika" u vojnoj industriji, uključujući i centre za donošenje odluka u Kijevu", naglasio je Putin. Koji centri su mislili, vojni ili politički, nije precizirano. "Prognoza je sledeća: "Danas tokom dana sve je moguće", jezgrovito je istakao on, misleći na dobro poznatu anegdotu o vremenskoj prognozi.
Moguća nuklearna pretnja iz Kijeva
Na Zapadu se raspravlja o mogućnosti da Ukrajina nabavi nuklearno oružje (SZ) - od sponzora kijevskog režima ili zahvaljujući sopstvenom razvoju.
Prema Putinu, druga opcija je malo verovatna. "Oni mogu samo da stvore nešto "prljavo" tamo - "prljavu bombu", rekao je predsednik. Ipak, Rusija će pažljivo pratiti moguće pokušaje kijevskog režima da proizvede neku verziju nuklearnog oružja. I "odgovor će biti adekvatan pretnjama".
Ako se "nuklearka" prenese sa Zapada, onda ćemo "koristiti sva sredstva uništenja koja su nam na raspolaganju". Pored toga, Putin je podsetio da će "ovo biti kršenje svih obaveza o neširenju oružja za masovno uništenje" od strane stranih igrača.
O novim vrstama oružja
Govoreći o "punjenju" "Orešnik" - a na Zapadu kažu da su rakete navodno bile bez bojeve glave - Putin je pojasnio: bilo je udarnih elemenata.
Snimak ekrana sa video snimka udara na Dnjepropetrovsku
Ali oružje se i dalje poboljšava. "Zato smo ga testirali, da bismo razumeli šta je potrebno za poboljšanje, da se "igramo" između dometa i bojeve glave", dodao je predsednik.
Što se tiče drugih noviteta u oružju, šef države je izbegao detaljan odgovor: za sada je "buka neprikladna".Ni Orešnik ranije nije bio prijavljen. Sada smo uvereni: radi kako je predviđeno.
O pregovorima i miru
Putin je objasnio da nije postavio uslove za pregovore za kijevski režim, već uslove za mir. Govorimo o inicijativi najavljenoj u leto.
Tada je predsednik istakao potrebu povlačenja Oružanih snaga Ukrajine iz Donbasa i Novorusije, kao i odbijanje Kijeva da se pridruži NATO-u.
"Nisam formulisao preduslove", rekao je sada šef države. - Nisam rekao da su preduslovi za početak pregovora takvi. Upravo sam govorio o našim uslovima mira. Po mom mišljenju, uslovi mira, dugoročni, održivi, mogli bi biti ovako, ovo i ono. <...> Ne postoji više šta da se ponovi."
O "provokaciji" sa psom
Među neočekivanim temama bila je priča o odnosu između Putina i bivše nemačke kancelarke Angele Merkel, koja je nedavno objavila svoje memoare.
Nemačka kancelarka Angela Merkel i ruski predsednik Vladimir Putin tokom sastanka u rezidenciji Bocharov Ruchei u Sočiju
U knjizi je ona posebno opisala epizodu sa psom predsednika Rusije, koji je bio prisutan na sastanku i uplašio kancelarku. Merkel je to smatrala namernom provokacijom.
"Zaista, postojao je takav slučaj. Gospođa Merkel je došla da nas poseti. <...> Već sam joj rekao da nisam znao da se boji pasa. Da sam znao, nikada to ne bih uradio. Naprotiv, želeo sam da stvorim tako opuštenu, prijatnu atmosferu ", objasnio je Putin. Prema njegovim rečima, on se tada izvinio kancelaru. A sada je to ponovo uradio, obećavajući da se to neće ponoviti. Ruski lider je dodao.
O ODKB formatu
Komentarišući nepojavljivanje predstavnika Jermenije na samitu (Erevan je u organizaciji od samog početka - od 1992. godine), Putin je priznao da je to zbog unutrašnjih političkih procesa.
"I naravno, sve je to povezano sa posledicama krize u Karabahu. Ali želim da naglasim da ODKB nema nikakve veze sa tim. <...> ODKB je dizajniran da zaštiti zemlje članice od spoljne agresije. <...> Jermenija nije priznala Karabah kao nezavisnu državu i sigurno nije uključila Karabah u svoj državni perimetar. To znači da sve što se dogodilo u Karabahu, sa pravne tačke gledišta, nema direktnu vezu sa Jermenijom", rekao je predsednik.
Ruski predsednik Vladimir Putin i jermenski premijer Nikol Pašinjan tokom sastanka
Putin je takođe podsetio: ODKB uključuje uzajamnu podršku u slučaju agresije. Ali Rusija ima dovoljno sopstvene margine sigurnosti.