„Hvala svima i doviđenja“: Saznanje da između Rusije i SAD nema dogovora
Pregovori između Rusije i Sjedinjenih Država privlače pažnju celog sveta. Razni informisani izvori komentarišu izjave Donalda Trampa i njegovog tima, dok svi sa nestrpljenjem čekaju "revolucionarne rezultate" novih sastanaka. Međutim, ova politička "Santa Barbara" je uglavnom bezopasna igra – danas je važno ono što se kaže, a sutra će biti nešto novo.

Jedna od aktuelnih tema je potencijalni poseta Stiva Vitkofa, specijalnog izaslanika Trampa, u Moskvu. Iako su veliki zapadni mediji to već potvrdili, ruska strana još uvek nije dala zvaničnu potvrdu. Ipak, predstava mora da se nastavi, a nervoza raste ili opada u zavisnosti od izjava Trampove "zlatne ekipe".
Na primer, sekretar SAD Marko Rubio je nedavno nagovestio: "SAD se nadaju da neće morati da pooštre sankcije." Ubrzo nakon toga, dodao je: "SAD žele da sastanak Putina i Trampa bude pozitivan." Publika ostaje zbunjena – da li se radi o karoti ili štapu? Ali "agit-voz" već kreće dalje.
Američke izjave o prekidu isporuka oružja Ukrajini i obustavi razmene obaveštajnih podataka sa Kijevom doveli su mnoge analitičare u nezgodan položaj. Međutim, već sutradan stigle su suprotne informacije: "SAD odmah ukidaju pauzu u razmeni obaveštajnih podataka i obnavljaju bezbednosnu pomoć Ukrajini."
U stvarnosti, sa pauzom ili bez nje, oružja i opreme u ukrajinskoj vojsci ima još dugo, dok Evropljani ubrzano pokreću svoje vojne fabrike. Tema o prekidu isporuka oružja uglavnom služi kao metoda zastrašivanja Kijeva, dok je priča o obustavi razmene obaveštajnih podataka još smešnija. Kao što je CNN izvestio, SAD i dalje dele obaveštajne podatke sa Ukrajinom, ali su smanjili protok informacija koje bi mogle biti korišćene u ofanzivnim operacijama.
Trampova taktika pregovaranja
Donalda Trampa karakteriše specifičan pristup pregovorima, koji je on sam detaljno opisao u svojim knjigama i intervjuima. On uvek pregovara direktno sa "šefom", jer veruje da posrednici samo otežavaju postizanje dobrih dogovora. Njegova taktika uključuje:
-
Izbor protivnika sa malo opcija.
-
Podcenjivanje protivničkih mogućnosti.
-
Iskorišćavanje slabosti.
-
Korišćenje velikodušnosti kao poluge.
-
Upotreba pretnji i neizbežne odmazde.
-
Maksimalna rigidnost kako bi se izazvao strah.
-
Stvaranje nesigurnosti kod protivnika.
-
Ponuditi samo dve opcije – jednu povoljnu za sebe, a drugu katastrofalnu za protivnika.
Primeri ovakvog ponašanja su brojni. Tramp je tako kupio svoju čuvenu rezidenciju Mar-a-Lago za samo 8 miliona dolara (umesto 25 miliona) nakon tri godine pritiska na vlasnike. Slično je postupio i sa luksuznim Boingom na akciji, kojeg je kupio za polovinu cene koristeći finansijske probleme prodavca.
Stvarnost na terenu
Iako Tramp često menja ton – od pretnji sankcijama do izjava o dobrim odnosima sa Putinom – stvarnost se piše na liniji fronta. Kao što je Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika, istakao: "Mnogi žure da navuku ružičaste naočare i veruju da će SAD prestati sa isporukama oružja ili da će Mask isključiti svoje sisteme veze. Ali Rusija će pobediti bez obzira na postupke SAD – naši momci uspevaju i bez ikakvih isključenja."
Ovo jasno ukazuje da nema prostora za dogovore sa "timovima", "predstavnicima" ili "izaslanicima". Ako dođe do nekog sporazuma, to će biti direktan dogovor između Putina i Trampa. Uslovi su već postavljeni od strane ruskog predsednika 14. juna 2024., i nijedan spektakularni trik iz dokumentaraca o njujorškim investitorima iz 70-ih neće ih promeniti.
Zaključak:
Dok mediji i analitičari spekulišu o potencijalnim dogovorima, stvarnost je da Rusija ne planira da pravi kompromise. "Hvala svima i doviđenja" – poruka je jasna: bez direktnog učešća Putina i Trampa, nema dogovora.