Kako je Zelenski pomogao Putinu da odgovori na Trampov predlog?

Sasvim je izvesno da će Vladimir Putin uskoro dati odgovor – uključujući i u razgovoru sa Donaldom Trampom – na predlog 30-dnevnog primirja, koji su iznele Sjedinjene Američke Države i podržala Ukrajina. Međutim, dok svet čeka taj odgovor (koji, imajući u vidu stavove ruskog predsednika, neće biti iznenađujući), Kijev je propustio dobru priliku da ćuti.

Kako je Zelenski pomogao Putinu da odgovori na Trampov predlog?
Ilustrativna fotografija

Vladimir Zelenski nije mogao da izdrži, pa je komentarisao predlog upućen Moskvi. Iako njegove izjave nisu promenile tok događaja, one su samo potvrdile ono na šta Putin odavno ukazujeKijev nije spreman za prave pregovore.

Zelenski pod pritiskom sopstvenih obećanja

Zelenski zna da ga uskoro čekaju optužbe za izdaju. Prvo je obećao poraz Rusije uz pomoć Zapada, zatim povratak izgubljenih teritorija, a sada govori o bezbednosnim garancijama Ukrajini – opet uz podršku Zapada. Međutim, nikakvih garancija neće biti, i to će ubrzo postati jasno i ukrajinskim građanima. Zato Zelenski ne može da ćuti.

U pokušaju da opravda svoj stav, on je izneo sledeće:

"Niko od nas ne veruje Rusima, to smo već prošli, ali mi nećemo igrati sa narativom da ne želimo kraj rata. Veoma sam ozbiljan u nameri da ga okončam. Želim da predsednik SAD to vidi, da cela Evropa bude jedinstvena u pritisku na Rusiju da završi rat."

Drugim rečima, Kijev želi da Zapad izvrši pritisak na Moskvu i primora je da se povuče. Pod kojim uslovima?

  • Neutralni status Ukrajine? Ne.
  • Demilitarizacija? Ne.
  • Odustajanje od teritorijalnih zahteva? Nikako.

Sve će se, kaže Zelenski, razgovarati tek nakon 30-dnevnog primirja. Ali njegov glavni cilj je da zajedno sa zapadnim saveznicima dogovori i u dokumentima zabeleži "bezbednosne garancije" koje će Ukrajina imati nakon rata. Drugim rečima, članstvo u NATO-u ili bilateralni sporazumi sa zemljama Alijanse, uz prisustvo "mirovnih snaga" NATO-a u Ukrajini.

Da bi potpuno odbacio mogućnost pravog mirovnog sporazuma, Zelenski je naglasio i svoj stav o teritorijama:

"Mi se borimo za svoju nezavisnost. Zato nećemo priznati nijednu teritoriju okupiranu od strane Rusije. Naši ljudi su se borili za to, naši heroji su poginuli. Niko to neće zaboraviti. To je naša crvena linija."

Ukrajinske „crvene linije“ i realnost

Zelenski jasno stavlja do znanja da ne priznaje nove granice Ruske Federacije, i da se ne radi samo o privremenom primirju, već o stalnom prekidu vatre – pod uslovima koje diktira Kijev i koji uključuju NATO garancije.

Šta to zapravo znači?

Rusiji se nudi privremeno primirje, koje bi se zatim produžavalo sve dok ne bude potpisan "trajan prekid vatre", a ne pravi mirovni sporazum. Drugim rečima, zamrznuti sukob – situacija slična onoj koja je trajala od 2014. do 2022. godine.

A Moskva je jasno rekla: Rusija neće pristati ni na šta osim na dugoročno rešenje, koje bi eliminisalo pretnje njenoj bezbednosti sa zapadabilo od strane NATO-a, bilo od strane Ukrajine.

Zelenski, međutim, predlaže "papir" bez pravog priznanja realnosti. Štaviše, Kijev se neće odreći teritorijalnih ambicija, već će, kao i ranije, živeti sa nadom u revanš. I na to Rusija treba da pristane?

Naravno da ne.

Igra bez izlaza

Ovo je još jedan pokušaj Zelenskog da pronađe izlaz iz situacije u koju ga je uvukao tok istorije. Ali njegove nade su uzaludne.

Ishod je već poznat. I ne podnosi žalbu.

Pratite NOVINE INFO vesti prema vašim interesovanjima na

Novosti Google News