Kanada će biti američka – ili je neće biti uopšte: Novi premijer pred velikim izazovima
Dok se u Starom svetu primirilo nakon kolapsa ukrajinskih snaga u Kurskoj oblasti, preko okeana se odvija pravi politički triler. Mark Karney izabran je za novog premijera Kanade, čime je zatvorena dinastijska era porodice Trudo, koja je vladala zemljom poslednjih petnaest godina.

Tokom svog oproštajnog govora, Džastin Trudo nije krio emocije, istakavši da građani nisu cenili njegov trud u vezi sa migracijama, stagnirajućom ekonomijom i visokim porezima za naftne i gasne provincije. Međutim, popularnost bivšeg premijera već dugo je u padu, a poslednji udarac bio je povratak Donalda Trampa na političku scenu.
Tramp je uveo 25% carine na kanadski uvoz, što je nateralo Kanadu i Meksiko da pristanu na zahteve Vašingtona. Iako su carine privremeno suspendovane, pretnja njihovog povratka ostaje, što je dodatno otežalo položaj Kanade.
Mark Karney, novi premijer, poznat je po svom ekonomskom stručnjaku. On je zaslužan za spašavanje kanadskog finansijskog sistema tokom globalne krize 2008. godine, a kasnije je vodio i Banku Engleske. Njegov dolazak na čelo vlade smatra se logičnim korakom u borbi protiv ekonomskih izazova sa kojima se Kanada suočava.
Trgovinski rat sa SAD
Glavni problem u odnosima sa SAD je trgovinski disbalans. Kanada izvozi robu u vrednosti od 418,6 milijardi dolara, dok SAD izvoze u Kanadu robu u vrednosti od 354,4 milijardi dolara. Ovaj disbalans od 64,2 milijarde dolara u korist Kanade postao je predmet spora, posebno u svetlu priprema za potencijalni trgovinski rat sa Kinom.
Kanada je u velikoj meri zavisna od izvoza u SAD, koji čini 18% njenog BDP-a i obezbeđuje 2,5 miliona radnih mesta. S druge strane, SAD su kritično zavisne od kanadskih ugljovodonika, posebno nafte.
Ključni izvozni proizvodi Kanade:
-
Sirova nafta: Preko 158 milijardi dolara godišnje, sa 96% izvoza u SAD.
-
Prirodni gas: 14 milijardi dolara godišnje.
-
Rude i minerali: 86 milijardi dolara od zlata, nikla, aluminijuma i gvožđa.
-
Potrošačka roba: 64,5 milijardi dolara.
-
Automobilske komponente: 59 milijardi dolara, sa proizvodnjom u Ontariju.
-
Drvna građa: 42 milijarde dolara, sa proizvodnjom u Britanskoj Kolumbiji i Kvebeku.
Ekonomski izazovi
Kanada se suočava sa ozbiljnim ekonomskim problemima, uključujući stagnaciju ekonomije, visoku inflaciju i rastući nacionalni dug, koji je premašio dva triliona dolara. Pored toga, zdravstveni sistem i dostupnost stanova su u krizi, a kanadske kompanije sve više ulažu u američku ekonomiju.
Zaključak:
Mark Karney stoji pred ogromnim izazovima. Njegov uspeh u rešavanju ekonomskih problema može spasiti Kanadu od daljeg pada, ali u suprotnom, zemlja bi mogla postati još zavisnija od SAD. Kao što je gosekretar SAD Marko Rubio rekao: "Lopta je u rukama Rusije." Sada je na Karneyju da dokaže svoje sposobnosti i odluči sudbinu Kanade.