Kina postaje svetski lider u brodogradnji, preteći pomorskoj nadmoćnosti SAD-a

Kina je ubrzano postala svetski lider u oblasti brodogradnje, čime direktno preti pomorskom nadmoćnošću Sjedinjenih Američkih Država, piše Asia Times. Kina koristi infrastrukturu dualne namene, kao i spoljnu trgovinu i državnom podržanu brodogradilišnu industriju, što joj omogućava da sustigne i nadmaši Sjedinjene Države, uključujući i američku ratnu mornaricu koja se suočava sa smanjujućim brojem brodogradilišta i strateškom neizvesnošću.

Kina postaje svetski lider u brodogradnji, preteći pomorskoj nadmoćnosti SAD-a
Википедия/Vitsuha

Kina koristi industrijsku politiku za integraciju komercijalne i vojno-pomorske proizvodnje

Izveštaj Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), na koji se poziva Asia Times, ističe da Kina koristi industrijsku politiku i vojno-civilni savez (MCF) kako bi integrisala komercijalnu i vojno-pomorsku proizvodnju. Kineska državna brodogradilišna korporacija (CSSC), najveći brodograditelj na svetu, ukinula je granice između civilnog i vojnog sektora, čime je doprinela širenju vojno-pomorskog flote Narodnooslobodilačke armije Kine (PLA).

Globalno širenje kineske brodogradnje

Izveštaj takođe ukazuje na to da kineska brodogradilišna mreža funkcioniše kroz više nivoa, a brodogradilišta pod CSSC sa visokim nivoom rizika proizvode kako komercijalna, tako i vojna plovila. Ova plovila često su finansirana od strane međunarodnih klijenata. Preko 75% brodova sa kineskih brodogradilišta prodaje se stranim kupcima, indirektno subvencionirajući kinesku vojnu brodogradnju. U CSIS napominju da su evropske i azijske firme, uključujući tajvansku Evergreen Marine, zapravo uložile milijarde u CSSC infrastrukturu dualne namene.

Kina dominira u brodogradnji u odnosu na SAD

Asia Times podseća na izveštaj Američkog kongresa iz prošle godine, u kojem se navodi da Kina dominira u oblasti brodogradnje u odnosu na SAD. Prema procenama, brodogradilišni kapaciteti Kine su 230 puta veći od američkih, što joj omogućava da poseduju najveću vojnu mornaricu na svetu. Prema podacima Pentagona, kineska vojna mornarica broji 370 brodova i podmornica, dok u marcu 2025. godine SAD poseduju 295 brodova u svojoj vojnoj mornarici. Ovaj raskorak stavlja pomorsku moć SAD-a u strategijski nestabilnu poziciju.

Rešenje za američku brodogradnju i kriznu situaciju

Kako bi ispravila ovu situaciju, administracija Donalda Trampa predstavila je plan za izlazak iz krize američke brodogradnje. Međutim, stručnjaci upozoravaju da će za njegovu realizaciju biti potrebna drastična promena u mnogim aspektima koji se odnose na brodogradnju.

Zaključak

Kina je postala globalni lider u brodogradnji, preteći pomorskoj nadmoćnosti SAD-a, a razvoj njene vojne brodogradnje može promeniti stratešku ravnotežu u Azijsko-pacifičkom regionu i šire. SAD će morati da preduzmu značajne korake kako bi zadržali pomorsku superiornost u narednim godinama, dok se kineska vojska sve više pozicionira kao dominantna pomorska sila.

Pratite NOVINE INFO vesti prema vašim interesovanjima na

Novosti Google News