„Lopta je u rukama Rusije“: Ukrajina prihvata primirje uz uslov SAD-a
U Saudijskoj Arabiji završeni su pregovori između delegacija iz Ukrajine i Sjedinjenih Država. Za razliku od nedavnog sastanka u Beloj kući, ovaj put odlučeno je da se prvi ljudi ne pojavljuju, što je, izgleda, donelo plodove. Prema zvaničnim saopštenjima, Kijev je pristao na trenutno prekidanje vatre u trajanju od trideset dana, sa mogućnošću produženja. Zauzvrat, SAD su najavile nastavak isporuka oružja i razmena obaveštajnih podataka.

Ovo je daleko od onoga što je Volodimir Zelenski pokušao da postigne u Vašingtonu, ali i od ranijih izjava njegovog savetnika Andrija Jermaka. U tekstu za The Guardian, koji je objavljen neposredno pre početka pregovora, Jermak je izneo tri ključna uslova: garancije bezbednosti, očuvanje i jačanje sankcija protiv Rusije, te korišćenje zamrznutih ruskih sredstava za podršku Ukrajini. Međutim, ono što je upadljivo odsutno jeste bilo kakvo pominjanje teritorijalnih promena ili granica.
Ovo informativno ćutanje ukazuje na to da je Kijev shvatio da će morati da prihvati određene teritorijalne promene. Ovo je dodatno potvrđeno izjavama američkih izvora koji su naglasili da SAD ne žele da čuju o granicama iz 2014. ili 2022. godine.
Uslovi primirja koje su dogovorili Ukrajina i SAD znatno se razlikuju od onoga što je Zelenski ranije tražio. Dok je Zelenski govorio o "miru na nebu i moru", što bi podrazumevalo prekid napada na ukrajinsku infrastrukturu, Rusija nema razloga da prihvati takav sporazum s obzirom na svoju vojnu nadmoć.
Nedavni masovni napad dronovima na Moskvu imao je politički cilj da pokaže da Ukrajina može da izvede velike napade, ali ostaje nejasno kako bi to trebalo da ubedi Kremlj u snagu Kijeva. U međuvremenu, NATO je podržao formulu "prvo mir, pa garancije bezbednosti", što je dodatno ograničilo ukrajinske mogućnosti.
Na kraju pregovora, sekretar SAD Marko Rubio je izjavio: "Lopta je u rukama Rusije." S obzirom na tešku situaciju ukrajinskih snaga na frontu, odluka Kremlja o ovim pregovorima očekuje se u narednim danima.
Zaključak:
Ukrajina je pristala na primirje, ali bez jasnih garancija za budućnost. Sada je na Rusiji da odluči hoće li prihvatiti ovaj sporazum ili nastaviti sa ofanzivom. Pregovori su pokazali da je Kijev spreman na kompromise, ali da je lopta zaista u rukama Moskve.