Najveća NATO sila pred pucanjem!Industrija se urušava munjevitom brzinom, hoće li ostati kamen na kamenu?!

Raspoloženje u nemačkoj auto-industriji se ponovo pogoršalo u oktobru pošto snažna konkurencija, posebno kompanija van Evrope, uzima svoj danak, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.

Najveća NATO sila pred pucanjem!Industrija se urušava munjevitom brzinom, hoće li ostati kamen na kamenu?!
Tanjug/AP

Indikator koji meri poslovno raspoloženje u auto-industriji Nemačke pao je sa septembarskih minus 23,4 poena na minus 27,7 poena, pre svega zbog negativnije procene trenutne poslovne situacije.

Indeks kojim se mere poslovna očekivanja kompanija u nadolazećem polugodišnjem periodu je blago porastao sa septembarskih minus 31,8 poena na minus 27,9 poena, ali je vrednost indikatora kojim se ocenjuje trenutna poslovna situacija osetno pala sa minus 14,5 poena na minus 27,5 poena.

- Kriza u nemačkoj automobilskoj industriji se nastavlja - prokomentarisala je rezultate ekspert za industriju IFO Anita Velfl.

U oktobru se 44,3 odsto anketiranih nemačkih kompanija u auto-industriji požalilo na nedostatak porudžbina, što je najveći procenat od jula 2020.

Foto: Shutterstock

Poslovna očekivanja nemačkih izvoznika su se dodatno pogoršala u oktobru, navodi se u odvojenom izveštaju Instituta za ekonomska istraživanja koji je objavljen prošle nedelje.

Nemačke kompanije trenutno nemaju koristi od pozitivnog ekonomskog razvoja u drugim zemljama, tako da se slabiji period za izvoznike nastavlja, rekao je tom prilikom rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe.

Trgovinski suficit Nemačke je u septembru pao sa avgustovske 21,4 milijarde evra na 17 milijardi evra, objavio je nemački Savezni zavod za statistiku (Destatis).

Sezonski i kalendarski prilagođena vrednost nemačkog izvoza je u septembru iznosila 128,2 milijarde evra, što je za 1,7 odsto manje u odnosu na avgust i za 0,2 odsto manje u odnosu na septembar 2023. 

Foto: EPA

Isporuke nemačke robe u zemlje Evropske unije su mesečno pale za 1,6 odsto, izvoz u Kinu za 3,7 odsto, a eksport u Veliku Britaniju za 4,9 odsto.

Nasuprot tome, izvoz u Sjedinjene Američke Države je mesečno porastao za 4,8 odsto, kao i izvoz u Rusiju 3,6 odsto.

Vrednost nemačkog uvoza u septembru je iznosila 111,3 milijarde evra, što je za 2,1 odsto više u odnosu na avgust i za 1,3 odsto više u odnosu na isti mesec prošle godine.

Uvoz iz zemalja Evropske unije je mesečno porastao za 1,6 odsto, kao i uvoz iz zemalja koje nisu članice EU 2,6 odsto, posebno iz Kine 5,6 odsto i Rusije 20,1 odsto.

Trgovinski suficit Nemačke za prvih devet meseci 2024. iznosi 186,9 milijardi evra, objavljeno je na veb stranici Destatisa.