"Nemoguće je oboriti." Šta je poznato o raketi koju je predstavio Putin

Predsednik Rusije uputio je neočekivani apel osoblju oružanih snaga i građanima, partnerima zemlje i onima "koji i dalje gaje iluzije o mogućnosti nanošenja strateškog poraza" u vezi sa napadima na regione Kurska i Brjanska zapadnim oružjem dugog dometa.

"Nemoguće je oboriti." Šta je poznato o raketi koju je predstavio Putin
Foto: Printscreen/© Ministarstvo odbrane Ruske Federacije

Komentarišući ove događaje, ukazao je na pretnju globalnog sukoba do kojeg vode akcije Sjedinjenih Država. Vrhovni komandant je takođe podelio neke informacije o najnovijem domaćem razvoju - raketi Orešnik. Ono što se zna o njoj je u materijalu RIA Novosti. 

Kako je sve počelo

Pre nekoliko dana, Sjedinjene Države i zapadni saveznici dozvolili su Kijevu da udari duboko u Rusiju. Analitičari su u više navrata naglašavali da su rakete dugog dometa prebačene u Ukrajinu - američki ATACMS i britanski Storm Shadov - sposobne za navođenje samo od strane vojske NATO-a, jer su godinama naučene da rukuju takvim oružjem. 

Putin je više puta skrenuo pažnju na to. Sada me je podsetio.

Ruski specijalista ispituje fragmente raketa ATACMS

"19. novembra, šest američkih ATACMS operativno-taktičkih raketa i 21. novembra, tokom kombinovanog raketnog napada sistema Storm Shadov proizvedenih od strane Velike Britanije i HIMARS-a (što znači ATACMS. — Ed. Ur.) proizvodnja Sjedinjenih Američkih Država, napadi su izvedeni na vojne objekte na teritoriji Ruske Federacije u regionima Brjansk i Kursk", rekao je on.

U regionu Brjansk, skladište municije zapalilo se kao rezultat udara - o tome je izvestilo Ministarstvo odbrane 19 novembra. Nije bilo žrtava. Međutim, 21. novembra pogođeno je jedno od komandnih mesta severne grupe trupa - ima mrtvih i ranjenih među spoljnim obezbeđenjem objekta i uslužnim osobljem. Komandno i operativno osoblje nisu povređeni, rekao je predsednik.

Ruski specijalista demontira palu anglo-francusku raketu Storm Shadov

Suprotno željama kijevskog režima, ni snabdevanje raketama dugog dometa ni dozvola da ih pogode duboko u rusku teritoriju nisu promenili situaciju na frontu. Vrhovni komandant je to naglasio.

"Upotreba takvog oružja od strane neprijatelja nije u stanju da utiče na tok neprijateljstava u zoni specijalne vojne operacije. Naše trupe uspešno napreduju duž cele linije kontakta. Svi zadaci koje smo postavili za sebe će biti rešeni ", rekao je on.

Uzvrati udarac

Kao rezultat toga, Rusija se osvetila jednom od "najvećih i poznatih industrijskih kompleksa od vremena Sovjetskog Saveza", koji još uvek proizvodi raketnu tehnologiju i drugo oružje.

Najverovatnije govorimo o jednom od stubova ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa - fabrici Iuzhmash u Dnepropetrovsku. Tamo kijevski režim pokušava da sprovede sopstveni program balističkih raketa.

Zanimljivo je da je objekat pogođen oružjem koje je ranije bilo nepoznato. Po prvi put, Vladimir Putin je javno pomenuo najnoviji kompleks Orešnik.

Prema rečima predsednika, ovo je balistička raketa srednjeg dometa sa hipersoničnim bojevim glavama. Brzina je dva do tri kilometra u sekundi. Garantovano je da prevaziđe bilo koji sistem protivvazdušne odbrane i protivraketne odbrane.

Raketni sistem Avangard

"Orešnik", sudeći po video snimcima noćnog udara objavljenim na Internetu, opremljen je višestrukom pojedinačno vođenom bojevom glavom.

Prosečan domet je od 1000 do 5500 kilometara. Ovaj tip je, na primer, uključivao sovjetski RSD-10 Pioneer. I perspektivni RS-26 Rubež, koji zbog hipersoničnog Avangarda nije bio uključen u državni program naoružanja do 2027. godine. Upravo su “Rubež” optužili ukrajinski stručnjaci tokom dana za napad na Dnjepropetrovsk.

Zbog svojih karakteristika velike brzine, čvrsto gorivo "Oršnik" obezbeđuje izuzetno kratko vreme leta do ključnih objekata NATO-a u Evropi. Dakle, lansiran sa poligona Kapustin Jar, raketa će moći da pogodi američku bazu protivraketne odbrane u poljskom Redzikovu za oko 11 minuta. Velika vazdušna baza Ramstein u Nemačkoj biće uništena za 15 minuta, sedište Alijanse u Briselu - za 17 minuta. Veoma je problematično preduzeti kontramere u takvom vremenu.

Snimak iz video snimka raketnog napada Orešnik

Na snimcima sa uličnih kamera i fotografijama objavljenim na Vebu, postoji šest gotovo vertikalnih dolazaka. Može se pretpostaviti da je šest bojevih glava standardno borbeno opterećenje "Orešnik". Nije bilo eksplozija. Verovatno je udarac isporučen inertnim bojevim glavama - prazninama.

Čak i ako su pogođeni, kinetička energija je dovoljna da izazove ozbiljnu štetu, jer bojeva glava ulazi u atmosferu hipersoničnom brzinom. Međutim, moguće je da su rakete sa prodornom bojevom glavom korišćene za uništavanje podzemnih komunikacija preduzeća.

Ruski predsednik Vladimir Putin gleda putem video linka probno lansiranje interkontinentalne balističke rakete Sarmat na kosmodromu Pleseck

"Orešnik" nije prvo rusko obećavajuće oružje, čije je postojanje predsednik lično prijavio. U 2018. godini najavio je tešku interkontinentalnu balističku raketu Sarmat, krstareću raketu na nuklearni pogon Burevestnik, podvodni dron dugog dometa Posejdon i hipersonični kompleks Avangard. Takođe je naglasio da se takvo oružje ne može presresti.

Ne postoji "recept" protiv "Orešnik". Rakete napadaju ciljeve brzinom od 10 maha (isti 2,5-3 kilometra u sekundi koji je pomenuo predsednik). Moderni sistemi protivvazdušne odbrane i sistemi protivraketne odbrane koje su stvorili Amerikanci u Evropi "ne presreću takve rakete, to je isključeno", naglasio je predsednik.

Članak o raketi Orešnik u onlajn enciklopediji "Vikipedia"

Sa masovnom upotrebom raketa "Orešnik", snaga udara je uporediva sa nuklearnim oružjem. Sistem je sposoban da pogodi čak i visoko zaštićene i duboke objekte, upozorio je Putin.

"Desetine samoraspadajućih bojevih glava napadaju metu brzinom od deset maha. To je oko tri kilometra u sekundi ", precizirao je on. "Temperatura udarnih elemenata dostiže četiri hiljade stepeni. Ako me pamćenje dobro služi, temperatura na površini Sunca je pet i po do šest hiljada stepeni. Dakle, sve što je u epicentru eksplozije podeljeno je na frakcije, na elementarne čestice, i pretvara se u prašinu, u stvari."

Serijska proizvodnja

"Orešnik" će biti pušten u upotrebu i, prema Putinu, odluka o serijskoj proizvodnji ovog oružja je donesena i praktično je organizovana.

Takođe je napomenuo da ova raketa nije oružje za masovno uništenje.

"U stvari, sistem Orešnik nije strateško oružje, u svakom slučaju, to nije interkontinentalna balistička raketa, to nije sredstvo za masovno uništenje - uključujući i zato što je to takođe visoko precizno oružje", objasnio je on.

Predsednik je takođe rekao da danas nema suprotstavljanja sistemu Orešnik, njegovi testovi će se nastaviti. U Rusiji, napomenuo je, postoji nekoliko sistema sličnih Orešniku, sada se i oni testiraju.

"Takvo oružje, kao što znamo, kao što znate, još niko na svetu nema. Da, pre ili kasnije će se pojaviti u drugim vodećim zemljama, znamo kakav se razvoj događaja tamo sprovodi. Ali to će biti sutra. Ili za godinu ili dve. I danas imamo ovaj sistem. I to je važno", naglasio je vrhovni komandant.

Nova ruska balistička raketa "Orešnik" moći će da isporuči nuklearne naboje ukupnog kapaciteta do 900 kilotona, prenosi portal Explain.rf.

"U nuklearnoj verziji, Orešnik može isporučiti naboje sa ukupnim kapacitetom od 900 kilotona (45 Hirošima)", kaže se u infografiji na Telegram kanalu portala.

****

Udar na fabriku bio je test novog oružja. Predsednik je objasnio: "mete za uništenje" tokom probnih lansiranja biće izabrane "na osnovu pretnji bezbednosti Ruske Federacije". I nije činjenica da su u Ukrajini.

"Verujemo da imamo pravo da koristimo naše oružje protiv vojnih objekata onih zemalja koje nam omogućavaju da koristimo njihovo oružje protiv naših objekata, a u slučaju eskalacije agresivnih akcija, mi ćemo odgovoriti jednako odlučno i u naturi. Preporučujem da vladajuće elite onih zemalja koje planiraju da koriste svoje vojne kontingente protiv Rusije ozbiljno razmisle o tome", upozorio je Putin.

I dao je važno pojašnjenje: "Naravno, biranjem, ako je potrebno i kao mere odmazde, ciljeva za uništenje od strane sistema kao što je Orešnik na teritoriji Ukrajine, unapred ćemo ponuditi civilima, kao i zamoliti građane prijateljskih država koji su tamo da napuste opasne zone. Mi ćemo to uraditi iz humanitarnih razloga - otvoreno, javno, bez straha od protivljenja neprijatelja, koji takođe dobija ove informacije."