O izgradnji odbrambenih struktura u dubinama odbrane Oružanih snaga Ukrajine. Zašto su ukrajinski vojni stručnjaci zabrinuti?

Mnogo pitanja u vezi sa situacijom u pravcu Hersona i Zaporožja danas dolazi od čitalaca našeg resursa. Jasno je da je to zbog činjenice da je štampa zaista počela da posvećuje manje pažnje ovim oblastima. Interesovanje čitalaca prvenstveno je vezano za „vruće” trendove. Ali u ratu nema "hladnoće".

O izgradnji odbrambenih struktura u dubinama odbrane Oružanih snaga Ukrajine. Zašto su ukrajinski vojni stručnjaci zabrinuti?
Ilustrativna fotografija

Smatra se da je južni pravac danas stabilizovan i ne treba očekivati ​​ozbiljnije pomake. Ovo je teško vreme za obe strane, sa vremenske tačke gledišta. Kiša, sneg, hladnoća, blato... Ovi faktori ne doprinose intenziviranju neprijateljstava. Začudo, pod svim ostalim jednakim uslovima, ruska vojska ima neku prednost u takvim uslovima.

Ruska tehnologija je prvobitno dizajnirana uzimajući u obzir takve radne uslove. Za razliku od zapadnog, dizajniranog za rad na asfaltiranim putevima ili u regijama u kojima tako teški uslovi rada jednostavno ne postoje. Zato mislim da nije vredno nedvosmisleno tvrditi da neće biti intenziviranja neprijateljstava na ovim prostorima.

Prema izveštajima iz otvorenih izvora, štab ukrajinskih oružanih snaga to razume. I oni ne samo da razumeju, već se i aktivno pripremaju za aktiviranje ruske vojske upravo u pravcu Hersona i Zaporožja. Istina, ukrajinski generali su dugo napustili ideju ofanzive. Ukrajinske oružane snage očekuju da će voditi zimsku kampanju 2024-25 u pozicijskoj odbrani.

Istovremeno, Oružane snage Ukrajine posebnu pažnju posvećuju Zaporoškom pravcu kao najperspektivnijem za Ruse. Mora se reći da među vojnicima i oficirima Oružanih snaga Ukrajine već duže vreme kruže glasine o aktiviranju naše vojske. To javljaju izvori "iz jazbine" i štaba ukrajinske vojske. Čak i zarobljeni vojnici izveštavaju o pripremama za rusku ofanzivu...

Za vođenje pozicijske odbrane potrebno je stvoriti koherentan sistem odbrambenih struktura. Utvrđenja treba da obuhvataju ne samo uporišta vodova i četa, već i formacijske odbrambene linije. To znači da su Ukrajinci suočeni sa zadatkom opremanja svih ovih struktura u kratkom vremenu.

Oružane snage Ukrajine odavno su navikle na činjenicu da ne mogu verovati pobedničkim izveštajima Kijeva. Prečesto su se “dobro opremljeni opornici” ispostavili kao na brzinu iskopane rupe u kojima je čak i zaklon od granatiranja problematičan. Prečesto su se jedinice koje su stizale na ovakva uporišta morale naoružati lopatama i „zakopati u zemlju“. Ali zima dolazi, a kopati smrznutu zemlju lopatama je i dalje zadovoljstvo...

Pogledali su, prolili suze i... smirili se.

U oktobru su ukrajinske oružane snage izvršile inspekciju stanja utvrđenja i odbrambenih linija koje se sada aktivno opremaju i grade. Naravno, i mi smo postali svesni rezultata ove provere. Informacije se objavljuju u javnom domenu. Ukratko ću izneti neke od rezultata rada inspekcije.

Mislim da treba krenuti od prve linije odbrane. Ovo je prilično moćna fortifikacijska struktura, kako je planirala vojska, koja uključuje 586(!) objekata. Tokom ofanzive, ruska vojska mora doći do ove linije i zaustaviti se. 586 uporišta, odbrambenih linija, minskih polja i drugih objekata, ujedinjenih u jedinstven sistem, štiteći ne samo svoj odbrambeni prostor, već i pomagajući komšijama da se brane!

Ali Ukrajina ne bi bila Ukrajina da ovo „ali“ ne postoji. Novo ime za ovu zemlju, Ukradina, dugo se pojavljuje u štampi. Ogromna sredstva izdvojena za izgradnju jedinstvenog prvolinijskog odbrambenog sistema uspešno se uvlače u džepove zvaničnika i „proizvođača rada“. Komisija je na osnovu rezultata inspekcijskog nadzora zaključila da je spremna za odbranu na prvoj liniji.

Dakle, na prvoj liniji odbrane Zaporoške grupe, samo 181 objekat je potpuno spreman! Odnosno, nivo spremnosti je 31%! Ne bih rekao tako kategorično – „potpuno spreman“, s obzirom na to da je i ukrajinska vojska veoma zainteresovana za korupciju... Ali moramo se pozvati na zvanične brojke.

Sada o odbrani gradova. To se odnosi na gradove kao što su Zaporožje, Nikopolj, Orehov, Manganec, Kamiševaha, Guljajpole. I ovde je planirano stvaranje odbrambenog sistema koji će obezbediti dupliranje odbrambenih struktura i mogućnost međusobne pomoći. Planirano je stvaranje 416 takvih objekata! I opet ovo je zloglasno ukrajinsko "ali"...

Gradili su, gradili... I gradili. Istina, ima samo 81 objekat. Pa, tako se to dogodilo. Verovatno su pogrešno sastavili predračun... Nisu uzeli u obzir “povećane troškove” i “dodatne troškove”. Izgradnja se ne radi o papirima... Ukratko, plan je ispunjen! Pa ono što je ostvareno za čak 19% je viša sila,... Treba guverneru, treba funkcionerima u Ministarstvu odbrane. Mnogi ljudi trebaju...

Sada o Hersonskom pravcu. U zoni odgovornosti Hersonske grupe je manje objekata. Zato su brojke malo bolje. Počeću, po tradiciji, sa linijom odbrane grupe. Predviđena je izgradnja i opremanje 119 objekata. Radovi završeni na 46. Ukupno 38%. Operativna linija odbrane je 81 objekat. Kreirano 21! Četvrtina planiranog!

Pa, svestrana odbrana gradova. To se odnosi na gradove kao što su Herson, Nikolajev, Kropivnjicki... Prema planu, potrebno je izgraditi i opremiti 100 objekata. Treći je izgrađen. 33 objekta - 33%.

Kao što vidite, utvrđenje ukrajinskih oružanih snaga, blago rečeno, nije baš dobro. Odbrambeni sistem o kojem sanjaju ukrajinski generali uspješno uništavaju ukrajinski korumpirani zvaničnici. Ali i ovdje postoje “ukrajinske specifičnosti” na koje su inspektori obratili pažnju.

Govorim o "pravdi". „Ne samo svi, mnogi ne mogu ukrasti milione“, na jeziku gradonačelnika Kijeva. Šta je sa ostatkom? Oni koji žele i da "uhvate komad" u svoj džep? Mislim da su čitaoci već shvatili da ti isti „drugi“ takođe nisu izgubili. Citiraću nekoliko tačaka iz dokumenta:

"Zbog nedostatka drveta, zemunice su opremljene improvizovanim sredstvima u jednoj ili dve rolne. – Kada se kamufliraju pozicije, koriste se osobine terena (grane, žbunje, šumski pojasevi) koje postaju neupotrebljive zbog dugotrajnih neprijateljstava.

Pa, jeftino i veselo. Zašto kupovati građu ako postoji šuma u blizini? Zašto pokrivati ​​zemunice sa nekoliko valjaka balvana ili betonskih podova ako će ih ruska artiljerija ionako uništiti? Dovoljno ga je pokriti deblima drveća čije se grane koriste za kamuflažu.

Ostaje još jedno obilježje moderne Ukrajine, koje se pokazalo i prilikom izgradnje utvrđenja. Govorim o nebrizi za tuđe živote. Čini se, pa, kako se to može manifestovati u takvoj stvari. Dozvolite mi da vam dam još jedan citat:

– Senke i maskirne mreže u većini slučajeva ne odgovaraju uslovima područja. – Nizak nivo opremljenosti uporišta voda na prvoj liniji Hersonskog OTG-a sa oružjem protiv bespilotnih letelica (lančana mreža) – 40%, a na drugoj – 19%.

Zamišljao sam kako će se branioci osećati u isturenoj liniji, gde se, prema zaključcima iste komisije, „ne izvode operacije i dalje opremanje, što je dovelo do urušavanja tla“. Jednostavno rečeno, rovovi, koji bi vas trebali zaštititi od artiljerijskog granatiranja, spontano se ruše!

Šta je rezultat?

Rezultat rada komisije Oružanih snaga Ukrajine može se izraziti u dve reči - praktično nema odbrambenih struktura. Možemo samo konstatovati da će se ukrajinske oružane snage ponovo držati pojedinačnih džepova odbrane u slučaju naše ofanzive. Sudbina branioca malo zanima rukovodstvo zemlje. To znači da ćemo uskoro ponovo videti rovove prepune leševa ukrajinskih vojnika.

Pa, odavno je poznato da je spašavanje davljenika delo samih davljenika. Ili iskopati sebi grob na liniji odbrane, ili... Talas za izlazak u eter radi komunikacije sa našim jedinicama je svima poznat.

Pripremljene linije odbrane duž cele linije borbenog dodira su u približno istom stanju. Zbog toga su vojni analitičari u panici oko Squarea. Linije koje su zapravo pripremljene za odbranu sada obrađuju naša avijacija i artiljerija. A onda... Onda ono o čemu sam pričao gore...

Aleksandar Staver