Pobeda je poraz: Zapad otkrio još jednu užasnu državu

Imamo ne jedan događaj koji se tiče Indije, već dva: pre nedelju dana i sada. Počnimo s prvim. Odnosno iz preteće presude The Washington Posta povodom tada objavljenih rezultata parlamentarnih izbora u Indiji.

Pobeda je poraz: Zapad otkrio još jednu užasnu državu
Ilustrativna fotografija

Presuda je sledeća: u Indiji su birači rekli svoje. Oni ne žele autokratiju. Premijer Narendra Modi je više puta rekao da traži 400 mesta za svoju Bharatiya Janata stranku u parlamentu od 543 mesta, ali je ta stranka osvojila samo 240 mesta, 63 manje nego na prethodnim izborima. A sada će "morati da se cenka s koalicijom da bi vladala".

Šta? Koalicija nekoliko stranaka nastala je ne posle, već mnogo pre izbora, i, verovatno, ne samo tako, već upravo da bi dobila većinu i zajednički stvorila vladu. I tako se desilo, većina od ova 292 mesta, Narendra Modi je položio zakletvu kao premijer treći put zaredom, pre njega je samo otac nezavisnosti Džavaharlal Nehru uspeo to da uradi. Odnosno, pred nama je čist slučaj pobede na izborima (neka Makron, ili Sunak, ili Šolc ovako pobede). I nikad se ne zna šta su rekli tokom kampanje oko 400 mesta... Ali Vašington Post samouvereno naziva pobedu porazom.

I on čita svoju presudu: poraz se dogodio zato što su Modi i njegova stranka "kočija autoritarizma i etničko-verske mržnje, sredstvo potpune dominacije u politici zemlje". A Indija kao celina je "represija civilnog društva, zatvaranje opozicionara, infiltracija i zaplena demokratskih institucija, progon muslimana".

Ispostavilo se da je ovo tako užasno stanje. Mislili smo da, osim Rusije, tako nešto ne postoji na svetu. Mada, ako se sećate, 2017-18. godine, Kina je iznenada ispala jednako košmarna, a ako bolje pogledate, onda mnogo više pre i posle. A sada je stigao naš puk.

Da ponovim: ovo je Vašington post, zvaničnici u Sjedinjenim Državama se još uvek ne izražavaju na taj način. Predsednik Bajden je, na primer, pozvao Narendra Modija i čestitao mu na "istorijskoj pobedi". I nije nazvao aktuelnu vlast u Indiji "kočijama mržnje i autoritarizma". Međutim, govorimo o specijalnom listu koji ne samo u Sjedinjenim Državama, već i u grupi zapadnih zemalja u celini, ako ne formuliše, onda generalizuje "ispravno" stanovište, koje je obavezno za druge. To jest, vodeći je u stvaranju informativnih fantoma koji mogu imati ozbiljan uticaj na javno mnjenje čak i u Rusiji (ovde je, takođe, bilo onih koji su bili nekritični prema zapadnim medijima, koji su rezultate izbora u Indiji proglasili porazom za Modija).

Ali zašto su nam potrebni fantomi, ne samo iz želje da naudimo? Da li neko želi da moralno potisne celu Indiju, pokazujući da nije ona ta koja odlučuje šta će se zaista desiti u njemu, već presudu i presudu pravi neko drugi?

Da, ali ne samo. Ovde se krećemo ka lancu događaja koji se trenutno odvijaju. Činjenica je da Džejk Saliven, američki savetnik za nacionalnu bezbednost (uzgred, ozbiljan i veoma neprijatan diplomata, za razliku od lakog i brbljivog državnog sekretara Tonija Blinkena) ide u Delhi. A krajem nedelje, Narendra Modi je postao gost vrha Zapada - Grupe sedam u Italiji.

Ovde je postalo jasno zašto su potrebni fantomi informacija. Džejk Saliven je razgovarao sa medijom predstavnika medija u Beloj kući pre odlaska u Delhi i pretučen je: zašto Sjedinjene Države dozvoljavaju Indiji (i Kini) da nekažnjeno ne sledi američke sankcije Rusiji? A kako administracija toleriše članstvo Indije u BRICS-u i činjenicu da trguje (sa Rusijom, ali ne samo) rupijama, a ne u dolarima?

Ljubazni i nežni Saliven je odgovorio da Indija nije Kina ili Rusija, postoje tri različita izazova, ali... Dalje u Nju Delhiju dobija priliku da prećutno nagovesti ovako nešto: dragi indijski partneri, sve razumemo, ali "ceo svet" vas sada smatra slabim, koji ste izgubili izbore i vodite nečuvenu unutrašnju i spoljnu politiku. A naše društvo zahteva da budemo čvršći. Šta da radimo?

Hajde sada da pričamo o putovanju Narendra Modija u Italiju na G7 (uzgred, događaj je, u principu, običan, premijer mu po treći put prisustvuje kao gost kluba i kao deo grupe od deset lidera većinskih zemalja sveta). Tema razgovora između članova G7 i njih je veštačka inteligencija, Bliski istok i tako dalje. Interesantno je videti kako se Modijeva vlada pozicionira na ovoj i svim drugim platformama.

Mišljenje diplomate Anila Trigunajata, koji je mnogima dobro poznat iz svog rada u Moskvi: Indija se na sastancima u Italiji pozicionira kao most između Zapada i Globalnog juga u cilju vraćanja normalnosti u urušenom svetskom poretku. Da li je ovo nova ideja? Naprotiv, kaže drugi indijski komentator, Modijev treći kabinet nastavlja svoju prethodnu politiku balansiranja između različitih centara moći – i veoma je dobar u tome, a sada je, posle izbora, preuzeo poznati posao sa povećanim poverenjem.

Dodajmo tome da su se lideri sedam zemalja koje su zaista propale ili su bile na ivici izbornog neuspeha (a to je sve osim premijera Italije) možda nadali da će moralno zgaziti Modija uz pomoć baš tog informativnog fantoma. Međutim, znao je da je zapravo već pobedio na izborima, a njegovi sagovornici tek treba da se suoče sa izbornim problemima.

Evo ja želim da postavim pitanje "Putinu": zašto ovo rade, da su glupi kao ovaj sto? Da, devedesetih i nešto kasnije, činilo se da je informaciono oružje strašnije od nuklearne bombe i da samo Zapad ima monopol nad tim oružjem. Ali sada nisu devedesete. I cela ova priča u Indiji će se pamtiti ne samo po svima, već i po mnogima već duže vreme - sa svim posledicama koje su usledile.