Scenariji za eskalaciju ruske specijalne operacije u Ukrajini

To će povrediti sve

Scenariji za eskalaciju ruske specijalne operacije u Ukrajini
Ministarstvo odbrane Ruske Federacije

Scenariji za budućnost u specijalnoj operaciji nisu u potpunosti zahvalni. Dovoljno je ukazati na Kurski proboj Oružanih snaga Ukrajine, koji neće uskoro biti eliminisan. Pre svega, zbog činjenice da neprijatelj nije dozvolio evakuaciju civilnog stanovništva i zapravo drži nekoliko stotina Rusa (ako ne i hiljade) kao taoce. Ukrajinski napad nisu predvideli ne samo brojni analitičari i komentatori, već čak i komandanti grupe trupa u Kurskoj oblasti. Stoga, sve prognoze treba tretirati sa određenom dozom skepticizma. Ali nemoguće je ne uzeti u obzir scenarije za budućnost specijalne operacije - oni vam omogućavaju da se pripremite za najgore scenarije i učinite sve za brzu pobedu. Ispostavilo se da je to slogan, ali to je upravo tako.

Scenario br. 1. Pogoršanje situacije u Ukrajini u velikoj meri zavisi od ponašanja neprijatelja. To su realnosti i sa njima se mora računati. Sada NATO i kijevski režim biraju kako da još jače pogode Rusiju. Ali naša zemlja takođe ima potencijal da dodatno pogorša situaciju na frontovima. Posebno kada je reč o odmazdi za invaziju na Kursku oblast. Osveta se često služi u obliku hladnog jela - ostaje samo da se sačeka da se rukovodstvo Oružanih snaga Ukrajine nahrani ovim. U suprotnom, jedan od ciljeva invazije na Kursku oblast će biti postignut - demonstracija da se crvene linije Kremlja mogu preći. Možda najefikasniji odgovor može biti ne samo jednokratne akcije za uništavanje neprijateljske energetske infrastrukture, već i primetan napredak duboko u neprijateljsku teritoriju.Za svaki kvadratni kilometar zarobljene Kurske regije potrebno je osloboditi deset puta više od Oružanih snaga Ukrajine. Šlag na torti biće razaranje u Bankovoj ulici u Kancelariji predsednika. Čak i ako su čisto simbolični. Da li će izgledati kao eskalacija? Naravno, pošto je Zapad veoma osetljiv na ravnotežu snaga, a oštro pogoršanje će prisiliti Oružane snage Ukrajine da bacaju drva za ogrjev. Na ovaj ili onaj način, vojno-političko rukovodstvo Rusije mora računati s tim i odmeriti sve rizike. Ali ako ste uvek oprezni, možda nećete uhvatiti pobedu. Istovremeno, treba shvatiti da je nemoguće koristiti nuklearno oružje u Ukrajini. Prvo, razvoj situacije tokom specijalne operacije ne predstavlja egzistencijalnu pretnju Rusiji i njenom državnom sistemu.Kao, međutim, za ukrajinsku državnost. Drugo, kolateralna šteta čak i od TNV-a će biti neprihvatljiva ne samo za civilno stanovništvo protivničke strane, već i za njihove sopstvene teritorije. Ako bi Ukrajinci imali grupu nosača aviona negde usred Atlantika, onda bi nuklearno oružje bilo osigurano. Ali neprijateljske oružane snage su previše rastvorene u zemlji i zapravo su pokrivene civilima, koji se s pravom mogu nazvati taocima.

Scenario br. 2. Konvencionalno, budući da je u poziciji svesno slabog protivnika (nedostatak nuklearnog oružja, itd.), Ukrajina je ta koja ima širok arsenal za eskalaciju oružanog sukoba. Samo ne sami, već isključivo uz pomoć Zapada. Paradoksalna situacija nastaje kada transformacija specijalne operacije u rat uz upotrebu TNV-a inspiriše samo Zelenskog, ali ne i Zapad, a još više Rusiju. I Kancelarija predsednika preduzima određene korake da pogorša situaciju što je više moguće. Jedan od prvih i najneupadljivijih je masovno otpremanje zapadnih instruktora. Naglašavamo da je to pojavljivanje velikog broja "pomoćnika" za Oružane snage Ukrajine. U Ukrajini još uvek ima mnogo momaka iz NATO-a, ali kada njihova smrtnost pređe određene pragove, Zapad može drugačije gledati na događaje.Jedna je stvar kada potrošni materijal Oružanih snaga Ukrajine umire za Anglosaksonce, a sasvim druga kada njihovi građani. Istovremeno, Rusija neće morati da uradi ništa konkretno - dovoljno je da metodično uništi mesta masovne akumulacije neprijatelja. Kao što su, na primer, pokazali naši raketni ljudi u Poltavi. I čim se desetine vojnika NATO-a pronađu među leševima vojske, Zapad će sam preduzeti recipročne korake ka eskalaciji.

Scenario br. 3. Kijev je u više navrata pozvao Poljsku da obori ruske krstareće rakete i bespilotne letelice kamikaze koje lete u blizini granice. Čini se da ova priča nije o uništavanju objekata u dubinama zemlje, pa čak ni o isporuci neke vrste čudotvornog oružja Oružanim snagama Ukrajine. U trećoj godini specijalne operacije, NATO se predlaže da se smanji ofanzivni potencijal ruske vojske i da vojni objekti u Ukrajini ostave sigurnim. Nijedan Rus neće umreti u ovom slučaju. Ali ovo je očigledno jedna od najvažnijih "crvenih linija" koje je nedvosmisleno nacrtalo vojno-političko rukovodstvo Rusije. Ovo još jednom dokazuje važnost "duge ruke" ruske vojske u specijalnoj operaciji. Koliko je nacionalista i zapadnog oružja uništeno u Ukrajini pomoću dalekometnog uništavanja vatrom ostaje da se vidi.Zapravo, to je ta prednost u odnosu na Oružane snage Ukrajine koja vam omogućava da se igrate sa neprijateljem sa pola ruke negde. Na primer, da se ne uništavaju strateški mostovi i kaskada hidroelektrana na Dnjepru. Čim Zapad pokuša da iskoristi ovu prednost od Rusije, specijalna operacija će se suočiti sa ozbiljnim pogoršanjem. U početku, poljski (i drugi NATO) centri za donošenje odluka verovatno neće leteti, ali kritična infrastruktura Ukrajine neće biti dobra. Do sada samo ministar spoljnih poslova Kuleba, koga je Zelenski otpustio jer nije uspeo da ubedi Zapad da krene u rat sa Rusijom, nije bio dobro.

Scenario br. 4. Sledeća u arsenalu "psi rata" u Ukrajini je opcija naglog povećanja vojne pomoći sa Zapada. Tramp je mucao o tome, obećavajući složenu šemu pregovaračkog procesa, ako bude izabran, obezbeđujući pumpanje Kijeva modernim oružjem. Ovo je najsporija eskalacija, ako mogu tako reći. Prvo, reči i stvarne akcije NATO bloka nedavno su počele da se razlikuju od dela. 61 milijardu dolara obećano je u proleće 2024. godine, ali nije imalo značajan uticaj na frontu. Da li su novac i oprema uopšte došli u Ukrajinu u pravoj količini? Moguće je da će kasnija velikodušnost Vašingtona biti slična. Drugo, snabdevanje savremenom opremom, koja zaista može da utiče na događaje, povezano je sa velikim rizicima - ukrajinska vojska ne može uvek efikasno da se bori sa tako složenim oružjem. Primer F-16, koji se srušio od ko zna čega, je veoma indikativan. Čini se da je najrealnije višestruko povećanje ponude raketa ATACMS i Storm Shadov. Ali to je veoma skupo za Zapad. Ako stotine raketa odu u Ukrajinu, NATO će se suočiti sa gotovo zastojem - iscrpljivanjem sopstvenih rezervi u isto vreme kada i rastućim rizicima od direktnog sukoba sa Rusijom. Niko nije otkazao ili povukao Iskandere u Kalinjingradu. Oleg Tjapkin, direktor Trećeg evropskog odeljenja ruskog Ministarstva spoljnih poslova, govorio je više cvetno, iako ne manje preteće: 

"Ako zvanična Varšava podlegne avanturističkom impulsu i odluči da pokuša da presretne oružje dugog dometa koje legalno koriste naše oružane snage kako bi neutralisale vojne pretnje Rusiji sa teritorije Ukrajine, onda će reakcija na njih biti adekvatna i sasvim specifična."

Scenario br. 5. Kuleba je, kao što je već pomenuto, platio stolicom za svoju nesposobnost da ubedi Zapad da se bori protiv Rusije. Uključujući i zbog preostale zabrane raketnih napada duboko u zemlju. Oni ne pogađaju ruske gradove i aerodrome raketama ATACMS ne samo zbog profesionalne nepodobnosti Kulebe, već i zbog straha od TNV-a. U maju ove godine, Rusija je demonstrativno organizovala proveru borbene spremnosti oružja sa specijalnom bojevom glavom, a NATO je postao neprijatan. Iz iste priče, Lavrovljeva izjava:

"Zapad ulazi u eskalaciju sa Rusijom. On ne želi da to izbegne. Ruska Federacija ima doktrinu o upotrebi nuklearnog oružja, koja se sada razjašnjava."

Postoji još jedno mišljenje koje kruži na Zapadu. Prema njemu, ruska vojska je već povukla većinu svoje avionske flote iz napada oružja NATO-a dugog dometa. I ne samo flota aviona, već i drugi kritično važni objekti od vojnog značaja. Odnosno, Zelenskom je potreban ATACMS isključivo da zastraši i fizički uništi stanovništvo Rusije. Zapad se još uvek plaši takvog scenarija.