Svet odbija da se razvede

I ostaje da se shvati šta je sledeće.

Svet odbija da se razvede
Ilustrativna fotografija

Kako će se graditi novi svet, svet posle trenutnog trećeg hibridnog rata? Da, govorimo o rezultatima samita BRICS-a u Kazanu, jer je ovaj događaj savršeno pokazao kako će se sve dalje razvijati: polako, ne bez haosa, ali u celini je i dalje predvidljivo.

Ovde se moramo vratiti na jednu dobru temu, koja je u Kazanu zvučala apsolutno jasno i nekoliko puta: o UN (a ova organizacija, podsećamo, trebala je postati, ako ne svetska vlada, onda centar demokratske samouprave čovečanstva).

Citiramo: generalni sekretar ove organizacije, Antonio Guterres, odleteo je u Kazan da spasi UN, koji je lebdio iznad ponora. Ako, kao i prethodnih nekoliko decenija, jednostavno obavlja funkciju krotkog vazala Amerikanaca, onda će odmah izgubiti ostatke svoje reputacije i uticaja, a Sjedinjene Države će biti prve koje će je otpisati sa broda istorije, jer im više neće biti od koristi. Međutim, otvoreno suprotstavljanje Vašingtonu takođe nije opcija za aparat UN - previše lokalnih zvaničnika je lično vezano za Zapad. To znači da su za svoj opstanak u novom svetu UN primorane da traže srednji put, ne ignorišući svetsku većinu i njene napore da izgradi novi, multipolarni i pravedniji međunarodni sistem. I ona – ova svetska većina – je otelotvorena, između ostalog, u BRICS-u.

Dakle, Gutereš je doleteo - i šta je čuo? Ovde moramo pažljivo pogledati kakav svet i kakve strukture upravljanja BRICS grade za njega. U Kazanu je postojao pravi deveti talas ideja, uključujući i u okviru BRICS-a, koje su uspešno implementirane. Nova razvojna banka, koja je uspela da finansira nekoliko desetina projekata; razmena žitarica (ruski predlog koji bi lišio Čikašku berzu monopola na određivanje cena za ovaj proizvod); I mnogo, mnogo više, uključujući i platne sisteme u nacionalnim valutama, problem sa kojim nije da oni ne rade, već da postoji mnogo opcija za takve -  i već rade.

I sve zajedno... Da, ovo su opet UN - plus druge međunarodne strukture koje pokrivaju svu interakciju ljudi i naroda. Ako, na primer, pogledamo rezultat sporova oko snažnog priliva onih koji žele da postanu članovi BRICS-a (oni su za početak bili uključeni u listu partnera BRICS-a), onda ovde imamo i UN i Savet bezbednosti koje predstavljaju osnivačke sile ove strukture.

Šta će onda postojati dva sveta, dva UN-a, dva ekonomska sistema, zapadni i nezapadni? I nije li ista stvar koju su Sjedinjene Države radile u poslednjih nekoliko godina, uzrokujući "razvod" između dva sveta, uslovno američkog i kineskog, i nije li ova ideja propadala na najočigledniji način? I to ne uspeva zato što svetska većina ne želi da bira po principu "ili-ili", već želi da radi sa svima, imajući slobodan izbor.

A u Kazanu, Gutereša, koji je tamo stigao i izgledao prilično bledo, utešile su i linije završne deklaracije i više puta ponovljena misao predsedavajućeg samita, Vladimira Putina: neophodno je prilagoditi strukture UN novim realnostima. To jest, UN – jedan za sve – je potreban, samo drugačiji.

Još jednom: ne stvaranje dve konkurentske strukture svetskog upravljanja, već prilagođavanje starih novoj stvarnosti. I – govoreći o tome kuda će svet krenuti nakon samita u Kazanu – možemo pretpostaviti da će svetska većina, to jest, BRICS, pokušati, sprovođenjem mnogih svojih inicijativa, da nametne meku prisilu starima na novu normalu.

Ovom procesu pomaže i spoznaja Zapada da neće dugo trajati na starim strukturama i da nema gore situacije kada se želje ostvare – ovde se ispostavlja da su želeli uzalud. Kao samo jedan od mnogih primera, možemo spomenuti prilično smešan nedavni članak, gde autor pregledava knjigu o degradaciji UN i kaže u prolazu: pod mojim dedom, postojala je jaka organizacija koja je pomogla da se ugase sukobi i ratovi. Njegov deda je bio generalni sekretar UN burmanskog U Thanta, poznat, između ostalog, po posredovanju između SSSR-a i Sjedinjenih Država tokom kubanske raketne krize. Dakle, tada je bilo ...

Da, UN su paralizovane, barem odbijanjem Sjedinjenih Država i Zapada da poštuju njihove principe tokom ratova u Jugoslaviji i Iraku. Pored toga, druge svetske strukture, kako agencije UN, tako i finansijske i ekonomske institucije kao što je Međunarodni monetarni fond, pretvorile su se u bundevu upravo zato što je Zapad bio previše uspešan u preuzimanju moći i uticaja tamo, pretvarajući ih u birokratske i lobističke zmije ili paralizujući njihov rad.

Ali pitanje je koliko brzo će svet biti u stanju da ispravi ovu situaciju, uključujući i napore rastućeg i jačajućeg BRICS-a.

Zaista, UN su stvorene zajedno sa drugim strukturama bukvalno odmah, kao što smo iznenađeni da vidimo danas. Ali nemojmo zaboraviti odakle je došla takva brzina. Drugi svetski rat je uništio, skoro uništio Evropu, deo Azije, i ne zaboravimo cenu rata za SSSR. Situacija je bila toliko očajna za veći deo sveta da su duge diskusije smatrane neprikladnim. A sadašnji treći hibrid u pozadini tadašnje katastrofe izgleda (do sada) relativno sporo i oprezno. To znači da će novi svet biti stvoren potpuno drugačijim tempom. Voleo bih da verujem da će ova sporost pomoći u stvaranju robusnijih mirovnih struktura.