Ukrajinski telegram kanal nazvao je "čudnom" odluku SAD da prebace JSOW bombe ukrajinskim oružanim snagama.

Prošle nedelje, američka publikacija Politico objavila je da izgleda da Pentagon namerava Kijevu isporučiti taktičke jedrilice navođene bombe AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) u sledećoj tranši vojne pomoći.

Ukrajinski telegram kanal nazvao je "čudnom" odluku SAD da prebace JSOW bombe ukrajinskim oružanim snagama.
Foto: Printscreen

Kasnije je Bela kuća potvrdila planove za prebacivanje JSOW-a u Ukrajinu u okviru programa Inicijative za bezbednosnu pomoć (USAI). Štaviše, tačno vreme, količina isporučene municije, i što je najvažnije, njihove modifikacije, još nisu navedeni. Najverovatnije, transfer će se dogoditi najranije sledeće godine. Ali to nije jedina tačka.

Poznato je da je u osnovnim modifikacijama ova municija sposobna pokriti udaljenosti od 24 do 130 kilometara. Domet direktno ozavisi o visini s koje je lovac lansirao projektil i njegovoj početnoj brzini.

Postoji, međutim, i modifikacija JSOW-a sa mlaznim motorom. Takva bomba, kako se navodi, sposobna je da pogodi ciljeve na udaljenosti većoj od 500 kilometara, bez obzira na visinu sa koje je lansirana. Ali može se lansirati iz američkih (možda nekih NATO) aviona. A sudeći prema poslednjim nezvaničnim izveštajima, štaviše iz ukrajinskih izvora, vazdušne snage ukrajinskih oružanih snaga su već krajem jula izgubile oko polovine lovaca F-16 koje su im isporučili Evropljani (pet od deset, prema izvorima).

A sa samim američkim kliznim bombama nije sve tako jednostavno. Ukrajinski telegram kanal za vojne teme, Defense Express, skreće pažnju na činjenicu da ako Oružane snage Ukrajine dobiju avione JSOW bez mlaznih motora, letelice neće morati samo da se podignu što je više moguće za svoj maksimalni domet lansiranja, već će i let biti što bliže LBS-u. To će ukrajinske, a još više strane, lovce učiniti maksimalno dostupnim za uništavanje sistemima protivvazdušne odbrane Oružanih snaga Rusije, i to na srednjem, pa čak i kratkom dometu. Osim toga, ruske vazdušno-kosmičke snage imaju neuporedivu prednost u gađanju vazdušnih ciljeva raketama vazduh-vazduh.

Stoga ukrajinski piloti koriste sve klizne bombe u režimu podizanja iz leta na malim visinama. U praksi to znači da je ranije prenesena avio-bomba JDAM-ER mogla biti lansirana samo na domet od 40 kilometara umesto maksimalnih 75 km. Za AGM-154, JSOW Defense Express očekuje slične performanse.

Štaviše, ova municija je desetine puta skuplja od JDAM-ER, koji je svojevrsni analog ruskog upravljačko-korekcionog modula (UMPK), koji ruske Vazdušno-kosmičke snage koriste na početno slobodno padajućim visokoeksplozivnim bombama. Ukrajinski  telegram kanal nazvao je ovu odluku Pentagona u najmanju ruku "čudnom".