UZBUNA OKO RUSKOG LOVCA SU-57: Snimci prikazuju stelt avion pun šrafova i drugih nedostataka na aeromitingu u Kini (VIDEO)

DA li su Rusi napravili „amatersku grešku“ ili iza svega toga postoji razlog?

UZBUNA OKO RUSKOG LOVCA SU-57: Snimci prikazuju stelt avion pun šrafova i drugih nedostataka na aeromitingu u Kini (VIDEO)
Foto Rosoboronexport

Ruski borbeni avion Su-57 predstavljen juče na aero mitingu u Džuhaju, Kini, postao je predmet široke diskusije na društvenim medijima, pretežno zapadnih posmatrača. Prikaz još nije ni počeo, a već je postao glavna vest, ovog puta zbog nečega negativnog.

Fotografije i video snimci aviona iz krupnog plana, koji otkrivaju diskutabilan kvalitet izrade, izazvali su kritike i podsmeh među zapadnim tviterašima, pretežno onima koji podržavaju Ukrajinu.

Prvi Su-57 stigao je u Džuhaj u ponedeljak, 4. novembra, dok je drugi stelt borbeni avion prevezen u teretni avion An-124. Prvi Su-57 bi trebalo da izvede demonstracije leta, dok će drugi biti na statičkom ekranu, omogućavajući prisutnima da izbliza pregledaju vodeći ruski borbeni avion pete generacije.

Na internetu su se pojavile fotografije koje prikazuju navodne konstrukcione nedostatke na trupu ovog vodećeg ruskog lovca, za koji Rusija tvrdi da je stelt, odnosno s niskom mogućnošću otkrivanja na radarima.

ŠTA POKAZUJU FOTOGRAFIJE?

Društvene mreže su preplavljene fotografijama trupa Su-57 snimljenim izbliza, na kojima su uočeni neobični konstrukcioni i dizajnerski detalji, kao što je prekomerni broj šrafova (zavrtnjeva).

Druge fotografije pokazuju nesavršenosti u farbi aviona, koja bi, teoretski, trebalo da bude besprekorno glatka jer tako doprinosi stelt karakteristikama aviona.

Mnogi korisnici i stručnjaci komentarisali su da se radi o „amaterskom radu“, tvrdeći da Su-57 nije kompletan avion i da Rusija mora ostvariti veći napredak u razvoju lovaca pete generacije pre nego što započne masovnu proizvodnju modela Su-57.

Najveću pažnju privukla je fotografija koja prikazuje desetine zavrtnjeva na relativno malom panelu trupa aviona.

Prema mišljenju zapadnih stručnjaka, inženjeri izbegavaju postavljanje tolikog broja zavrtnjeva na stelt avione (primer F-35), jer takve karakteristike narušavaju sposobnosti za izbegavanje radarske detekcije platforme.

Naime, trup stelt aviona treba da bude što više gladak kako bi mogao da reflektuje ili apsorbuje radarske talase koje emituje neprijateljski radar u cilju otkrivanja aviona. Kada ovo funkcioniše, lovac je navodno gotovo nemoguće detektovati neprijateljskim sistemima.

Tviteraši su naglasili da na stelt lovcima, Zapad koristi zakivke umesto zavrtnjeva, jer ovi elementi čvrsto povezuju dve površine dok tada ne štrče iz glatke površine trupa.

Međutim, neki internet posmatrači su pohitali da podrže Su-57, tvrdeći da su zavrtnjevi namerno postavljeni na tim mestima kako bi se paneli lako i brzo skidali. Dodali su da je moguće da se ti paneli često uklanjaju radi održavanja aviona.

Bilo kako bilo, ove fotografije su svakako poslužile kao propagadna municija, sa ciljem narušavanja ugleda vodećeg ruskog lovca. Sa druge strane, dvostruko prisustvo aviona Su-57 na avio sajmu u Kini, za cilj svakako ima jačanje prestiža ruske vojne avijacije.

SU-57, TAKOĐE POZNAT KAO PAK FA

Su-57 je ruski višenamenski borbeni avion pete generacije, napravljen korišćenjem stelt tehnologija u Konstruktorskom birou Suhoj. Lovac je dizajniran za uništavanje vazdušnih, kopnenih i površinskih ciljeva pomoću sistema protivvazdušne odbrane, izviđanja dugog dometa, kao i za uništavanje sistema kontrole avijacije neprijatelja.

Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.

Po rasponu krila i dužini, Su-57 je veći od F-22, ali manji od Su-27. Po masi spada, kao i Su-27, u klasu teških lovaca. Avion u potpunosti ispunjava sve zahteve za lovce pete generacije zahvaljujući kombinaciji stelt tehnologija i elektronskog ratovanja. Ima supersoničnu brzinu krstarenja, sposoban je za manevrisanje pri velikim G silama, opremljen je naprednom elektronikom, i multifunkcionalan je.

Su-57 ima mogućnost da kontroliše veštačku inteligenciju (ili operater) u bespilotnom režimu na velikim udaljenostima od baze. Ovo uklanja fiziološka ograničenja brzine i manevara (G-sila više neće igrati ulogu u taktici borbe).

Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe.

Lovac je opremljen topom od 30 mm. Top su razvili stručnjaci iz Tulskog dizajnerskog biroa. Novi top je modernizovana verzija avionskog topa GŠ-30 kalibra 30 mm, koji se proizvodi od 1980-ih za lovce MiG-29, Su-27 i njihove modifikacije.

Pored sredstava za uništavanje, na avion se mogu pričvrstiti rezervoari za gorivo PTB-2000, PTB-3400, pomoćni rezervoari za gorivo VTB-M i VTB-B, kao i nišanski nosač 101H-N.

KARAKTERISTIKE SU-57

Vrsta:    Lovac
Posada:    1
Brzina:     Maha 2 (2,135 km/h; 1,327 mph) /na nadmorskoj visini Maha 1.3 (1,400 km/h; 870 mph) pri niskom letu
Dolet:    3,500 km subsonično,
4.500 km sa 2 dodata rezervoara
1,500 km supersonično
Visina leta:    20,000 m
Borbeni radijus:     2700-2750 km

Avion je dizajniran da zameni teški lovac Su-27 u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Može se boriti sam i u okviru koncepta „jedinstvenog polja“. Ugrađeni kontrolni sistem prati do 60 ciljeva, istovremeno gađajući njih 16.