VELIKI "ULOV" RUSKE ARMIJE: U jednom raketom baražu pogođene čak tri lansirne rampe HIMARS u Sumskoj oblasti (VIDEO)

RUSKA vojska izvela je raketni napad na privremeni punkt dislokacije 95. zasebne desantno-jurišne brigade Oružanih snaga Ukrajine (VSU) u naselju Mali Bobrik u Sumskoj oblasti.

VELIKI "ULOV" RUSKE ARMIJE: U jednom raketom baražu pogođene čak tri lansirne rampe HIMARS u Sumskoj oblasti (VIDEO)
Foto telegram/solovjevlive

Ruska obaveštajna služba otkrila je ovde opremljene položaje za američke lansere višestrukih raketnih sistema HIMARS.

Nakon potvrde cilja, raketni udar je izveden na punkt pripadnika ukrajinske vojske, što je imalo katastrofalne posledice za vojnike koji su opsluživali ove sisteme. Prema informacijama ruske vojske, uništene su dve lansirne rampe HIMARS, dok je još jedna ozbiljno oštećena.

Što se tiče punkta privremene dislokacije ukrajinskih desantnih trupa, on je potpuno uništen, tvrde Rusi, te dodaju da je glavnokomandujući Oružanim snaga Ukrajine, Sirski, izgubio 30 pripadnika svog ljudstva.

Vredi napomenuti da ovo nije prvi put da se izvode udari na položaje HIMARS sistema, koji ukrajinske snage koriste za napade na ruske pozicije u Kurskoj oblasti.

Podsetimo, u ranim fazama sukoba, kada su američki raketni sistemi tek uvedeni u arsenal ukrajinske vojske, njihovo lociranje bilo je gotovo nemoguće. Verovatno, povučeni tim iskustvima, ukrajinska vojska pravi kobnu grešku te drži samouvereno i nesmotreno ove sisteme grupisane na tako kratkom razmaku.

Međutim, zahvaljujući unapređenim obaveštajnim sposobnostima ruskih oružanih snaga, ovaj problem je sada čini se rešen. Trenutno, operateri američkih sistema HIMARS više ne mogu da se osećaju bezbedno, čak ni na znatnoj udaljenosti od linije fronta. Što se ovog konkretnog primera tiče, ostajemo bez odgovora čime su HIMARS sistemi pogođeni.

Podsećamo, od početka operacije ruskih snaga usmerene na uništavanje ukrajinske grupacije koja je prodrla u Kursku oblast, ruski raketni sistemi su uništili nekoliko sistema HIMARS. Prema procenama ruskog Ministarstva odbrane, ukupni gubici ukrajinske vojske u pograničnom regionu Ruske Federacije premašili su čak 35 hiljada pripadnika.

HIMARS sistemi su sposobni za lansiranje balističkih raketa ATACMS. Nakon što je ukrajinskoj vojsci odobreno da ovim raketama napada ruske pozadinske regione, uništavanje što većeg broja HIMARS sistema je strateški veoma značajno Moskvi.

Foto Tanjug/AP/printskrin tvzvezda.ru

SISTEM HIMARS

Sistem HIMARS proizvodi kompanija Lockheed Martin u Sjedinjenim Državama. Svoju smrtonosnu efikasnost dokazao je u ratu u Ukrajini.

HIMARS označava sistem visoko mobilne artiljerijske rakete (High Mobility Artillery Rocket System). HIMARS je montiran na točkovima i može ispaljivati različite vođene i nevođene rakete i projektile do dometa od otprilike 300 kilometara. Verzija koju je u početku dobijala Ukrajina, je modifikovana sa skraćenim dometom.

HIMARS je osmišljen da bude izuzetno pokretan i može se brzo rasporediti putem vazdušnog ili kopnenog transporta. Koristi ga američka vojska, američki marinci i neke međunarodne vojske pod komandom SAD. Sistem je korišćen u borbenim dejstvima u Avganistanu, Iraku i Siriji, kao i u podršci operacijama koje nazivaju humanitarnim.

Ukupno gledano, HIMARS je visoko efikasan i svestran artiljerijski sistem koji pruža preciznu vatrenu podršku na dugim daljinama za podršku kopnenim snagama u različitim operacijama.

Američki zvaničnici su u više navrata opisali sposobnost Ukrajine da integriše i primeni ovaj sisteme kao bitnu stavku na frontu, omogućavajući ukrajinskoj vojsci da napadne ruske komandne lokacije i skladišta snabdevanja daleko iza linija fronta.

Ruski odgovor na HIMARS je raketni sistem Tornado-S. Sličan je HIMARS-u ali može da pogodi protivničke pozicije na većim dometima, unutar neprijateljskih teritorija.

Pored ruskog odgovora postoji i ukrajinski sistem za koji mnogi smatraju da je bolji od HIMARS-a. ”Oljha” (srpski Jova) je ukrajinski reaktivni višecevni raketni sistem (RSZO, MLRS) sa novom upravljivom municijom, a kreiran je korišćenjem nekih elemenata sovjetske MLRS 9K58 ”Smerč”.

Prošle godine Holandija se ipak odlučila za PULS raketne sisteme tvrdivši da su sposobniji od HIMARS-a.