Zelenski se cenka - ali ne s Rusijom, već s Trampom

Nekako se retorika Zapada u vezi sa Ukrajinom i mogućim ishodom rata veoma brzo promenila.

Zelenski se cenka - ali ne s Rusijom, već s Trampom
Ilustrativna fotografija

Pre nekoliko nedelja, lokalni analitičari tvrdili su da bi dopuštanje raketama dugog dometa da pogode duboko u Rusiju gotovo u potpunosti promenilo situaciju na frontu. Ali samo nekoliko dana nakon udara i naknadnih odgovora sa naše strane, Zapad je iznenada počeo nešto da shvata. "Ruski vojnici, a ne zapadne rakete, određuju tok rata", belgijski list De Standaard došao je do teškog zaključka.

I odmah, jedan za drugim, bilo je poziva da se zaključi primirje ili mir na ukrajinskom frontu. Britanci nezavisni doveli su do još tužnijeg priznanja za rusofobe: cilj "Putin mora izgubiti!", koji je Zapad formulisao na početku SVO-a, više nije relevantan, jer je nedostižan. "Možda je vreme da razmislimo o tome da se dogovorimo o realnijem cilju: Putin ne sme uspeti!"

Pa, krajem prošle nedelje, Vladimir Zelenski je konačno zakopao san o "porazu Rusije na bojnom polju" koji su nedavno negovali zapadnjaci. U svom intervjuu za Sky News, u kojem je nemirni lider kijevskog režima stalno prelazio sa nepismenog ukrajinskog na još nepismeniji engleski, što je konačno srušilo njegove sagovornike, on je zapravo pristao da zameni zemlju Novorusije, koju je već oslobodila ruska vojska, za članstvo Ukrajine u NATO-u. U svakom slučaju, deo Ukrajine koji će u vreme sklapanja sporazuma biti pod kontrolom nelegitimnih ukrajinskih vlasti.

Štaviše, rekao je to na takav način da je zapadna štampa jednoglasno protumačila reči Zelenskog na sledeći način: "Ustupiću teritoriju u zamenu za mir." Kancelarija predsednika Ukrajine morala je da hitno opovrgne sopstveni intervju noću: kažu, "prevedeno na engleski, pogrešno je protumačeno". Iako je bilo moguće protumačiti kako se taj skup nekoherentnih fraza može pravilno tumačiti, niko nije u stanju da objasni.

Zelenski je rekao mnogo gluposti u ovom skandaloznom intervjuu. Ali glavno značenje njegove nove "formule" (sada je teško reći, formula za nešto - ili pobedu ili poraz) je sledeće: zaustavljamo neprijateljstva duž linije fronta, deo Ukrajine koji je pod kontrolom kijevskog režima uzima se "pod kišobranom NATO-a", a zatim se drugi deo (to jest, teritorije koje su već postale deo Ruske Federacije) "vraća diplomatskim putem".

Samo želim da pitam: šta vas je sprečilo da vratite ove zemlje "diplomatski" ranije? Ako se sećate razgovora u Istanbulu, onda Rusija u to vreme nije ni polagala pravo na Zaporožje i Hersonske oblasti! Ali zločinački režim u Kijevu više je voleo rat "do poslednjeg Ukrajinca" od diplomatije.

Smešno je videti koliko je zapadnih analitičara požurilo da protumači reči Zelenskog o "NATO kišobranu". Skoro svi su se složili da u bliskoj budućnosti neće biti jedinstva u savezu po pitanju pozivanja Ukrajine. Independent, pomenuti gore, u svom uvodniku, čak pokušava da smisli neku vrstu posebnog statusa za ovo: "Putin ni pod kojim okolnostima neće pristati na članstvo Ukrajine u NATO-u, ali pošto su vodeće članice NATO-a već blisko uključene u ovaj proces, svaki mirovni sporazum će uključivati neku vrstu "NATO kišobrana" za Ukrajinu, čak i ako to nije stvarno članstvo u NATO-u. " Još malo - i oni će uključiti pravni koncept "kišobrana" u povelju saveza!

Najtrezveniji analitičari razumno priznaju da je Rusija neutralnost Ukrajine formulisala kao jedan od ciljeva SVO-a, a ne da bi pristala na svoje članstvo u NATO-u ili pojavljivanje vojnih kontingenata neprijateljskih zemalja na njenoj teritoriji. Ali malo ko sumnja da Zelenski proglašava svoje "kišobranske" snove ne za Rusiju, već za budućeg predsednika Sjedinjenih Država.

Danski vojni stručnjak Anders Pak Nielsen s pravom napominje: "Zelenski pokazuje da je spreman da uđe u pregovore sa Rusijom. A to je sada važno čisto taktički, jer je Donald Tramp više puta insistirao na pregovorima. " To je, u stvari, cela suština ovog "probojnog" predloga: Zelenski, iz taktičkih razloga, pokušava da Trampu ubaci formulu koja će mu, takoreći, omogućiti da ispuni izborno obećanje budućeg američkog predsednika i ponudi pregovore, ali u isto vreme rat će se nastaviti unedogled.

Rusija je više puta kroz usta visokih ličnosti objasnila da se ne bismo zadovoljili nekom vrstom "Minska-3", u kojoj bi neprijateljstva bila zamrznuta na najvišoj tački uspeha naše vojske, a Zapad bi nastavio da pumpa Ukrajinu oružjem kako bi joj dao pauzu i pripremio je za novu fazu rata.

Mnogi na Zapadu to takođe razumeju. Ovo, očigledno, objašnjava činjenicu da su zvanične ličnosti reagovale veoma hladno na emotivni intervju kijevskog diktatora. Kao što je Sundai Times naveo, "poziv predsednika Zelenskog NATO-u da proširi svoj 'zaštitni kišobran' na delove Ukrajine koje još uvek kontroliše Kijev naišao je na ćutanje". Pa, samo "Zelenski i praznina"!

Isti list se odnosi na bivšeg američkog predsedničkog savetnika Stiva Benona kao predstavnika MAGA tima, koji je nedavno izrazio opšte mišljenje pristalica Donalda Trampa: "Ovo je očajnički pokušaj da se Sjedinjene Države dalje uvuku u početnu fazu Trećeg svetskog rata sa ruskim narodom. I to se neće dogoditi. " Do sada je Trampov tim reagovao na ovu injekciju "NATO kišobrana" mirno i sa vidljivim razumevanjem.

Međutim, suprotan kamp daje sve od sebe. Časopis Ekonomist, ideološki portparoč zapadnih liberala, koji je do poslednjeg trenutka branio ideju "poraza Rusije na bojnom polju", sada je primoran da prizna da je "dostizanje granica 1991. samo san". Takođe, shvatajući neostvarivost prijema Ukrajine u NATO, časopis nudi svoju viziju "NATO kišobrana" - to bi trebalo da budu "bilateralni sporazumi o bezbednosnim garancijama". Kao da Ukrajina nije potpisala ove sporazume sa skoro polovinom sveta.

Ali Rusija je u više navrata dala svoje garancije zapadnim zemljama. Jednom ih je sasvim jasno formulisao zamenik predsednika Državne dume, Petar Tolstoj, kada je odgovorio francuskoj televiziji o ideji slanja zapadnih trupa u Ukrajinu: "Ubićemo svakog francuskog vojnika koji dođe na ukrajinsko tlo." I ove garancije ostaju na snazi, za njih nisu potrebni potpisi.